6 ویژگی حیاتی برای دوربین گوشی های 2019

به گزارش وبلاگ 4 جعبه، در سال 2019 شاهد ارائه تکنولوژی های جذابی برای دوربین گوشی های هوشمند بوده ایم که از بین آن ها می توانیم به معرفی سنسورهای مبتنی بر مقدار زیادی رزولوشن تا افزایش شمار دوربین های چندگانه اشاره کنیم. همچنین نباید مکانیسم دوربین های چرخشی و ارائه قابلیت زوم های پرسروصدا را از قلم بیندازیم. با وجود این پیشرفت ها، در حال حاضر برخی دوربین برخی از گوشی ها فاقد ویژگی هایی هستند که در سال 2019 تا حد زیادی به استاندارد تبدیل شده اند. در ادامه به 6 مورد از آن ها نگاهی می اندازیم.

6 ویژگی حیاتی برای دوربین گوشی های 2019

حالت شب

گوگل، هواوی، وان پلاس و شیائومی در سال 2018 برای تعدادی از دوربین گوشی های خود حالت شب را ارائه دادند؛ این مشخصه با بهره گیری از ترکیب عکس ها، یادگیری ماشینی و دیگر تکنیک ها، کیفیت عکس های ثبت شده در محیط های کم نور را تا حد زیادی ارتقا می دهد. در سال جاری هم شرکت هایی مانند ایسوس، موتورولا و سامسونگ این قابلیت را برای بخشی از گوشی های خود به ارمغان آوردند که البته باید بگوییم که کیفیت این حالت در گوشی های برندهای مختلف یکسان نیست. در هر صورت کاملا واضح است که این مشخصه، به قابلیت استانداردی بدل شده که حتی به گوشی های اقتصادی هم اجازه می دهد در محیط های کم نور عکس های مناسبی را ثبت کنند.

از بین شرکت های معروفی که در سال 2019 هنوز این قابلیت را برای دوربین گوشی های خود ارائه نداده اند، باید اپل، اچ تی سی، Razer و سونی را نام ببریم. امیدواریم این شرکت ها هم هرچه زودتر برای گوشی های فعلی و جدید خود چنین قابلیتی را ارائه کنند. در ضمنً مانند گوگل (و حالا هواوی)، امیدواریم شرکت های بیشتر این حالت را برای دوربین سلفی معرفی کنند. اگرچه به دلیل اینکه بیشتر دوربین های سلفی سخت افزار چندان مناسبی ندارند و عمدتا فاقد لرزشگیر اپتیکال هستند، این ویژگی شاید تأثیر قابل توجهی در بهبود کیفیت سلفی ها نداشته باشد.

تنظیمات دستی

قابلیت تنظیمات دستی در دوربین گوشی از جمله ویژگی هایی است که سابقه آن به سال ها قبل برمی شود. در حقیقت، پیدا کردن دوربین گوشی که فاقد امکان تنظیم ISO، روشنایی، سرعت شاتر و موارد این چنینی باشد، کار سختی محسوب می شود. با این وجود، شرکت هایی مانند گوگل و اپل این قابلیت را برای دوربین گوشی های خود ارائه نمی دهند. این در حالی است که کاربران با بهره گیری از تنظیمات دستی، می توانند عکس هایی را ثبت کنند که در حالت اتوماتیک امکان ثبت آن ها وجود ندارد. با توجه به اینکه آیفون بعدی و پیکسل 4 به زودی معرفی می شوند، امیدواریم در اپلیکیشن دوربین آن ها، این قابلیت در نظر گرفته شود.

دوربین ToF یا مدت پرواز چیست و چه مزایایی دارد؟

فیلمبرداری 4K با سرعت 60 فریم در ثانیه

روزبه روز به شمار پرچم داران مجهز به قابلیت فیلمبرداری 4K با سرعت 60 فریم در ثانیه افزوده می شود و از بین آن ها می توانیم به پرچم داران شرکت هایی مانند اپل، ایسوس، ال جی، وان پلاس، سامسونگ و شیائومی اشاره کنیم. در این میان، متأسفانه بخشی از پرچم داران 2019 هنوز از قابلیت فیلمبرداری 4K با سرعت 60 فریم در ثانیه پشتیبانی نمی کنند. فقدان این مشخصه بدین معناست که برای چنین سرعتی، به ناچار باید رزولوشن 4K را کنار بگذارید و از رزولوشن 1080p برای فیلمبرداری استفاده کنید.

از بین گوشی های مشهور فاقد این مشخصه می توانیم به گوشی های هواوی مبتنی بر تراشه کایرین 980 و گوشی های پیکسل گوگل اشاره کنیم. امیدواریم نسل جدید پرچم داران شرکت های مشهور، این قابلیت را برای دوربین گوشی های خود امکان پذیر کنند.

زوم هیبریدی

هواوی و اوپو از شرکت هایی هستند که در سال جاری، با ارائه دوربین گوشی مجهز به زوم اپتیکال 5 برابری توجهات زیادی را جلب کردند. از این همه مهم تر، آن ها با بهره گیری از تکنیک های نرم افزاری پیروز شده اند زوم دیجیتالی بسیار باکیفیتی را برای کاربران خود به ارمغان بیاورند. البته بدون استفاده از سخت افزار پیچیده هم می توان کیفیت زوم دیجیتال را افزایش داد.

در چند سال گذشته در این حوزه پیشرفت های قابل توجهی به دست آمده و به عنوان مثال می توانیم به گوگل اشاره کنیم که با فناوری سوپر رزولوشن، قابلیت Super Res Zoom را برای افزایش کیفیت زوم دیجیتالی معرفی کرده است. اگرچه کیفیت این نوع زوم در نهایت به کیفیت زوم اپتیکال نمی رسد، اما در هر صورت بهتر از زوم دیجیتالی معمولی است.

همین موضوع که گوشی 400 دلاری پیکسل 3a از قابلیت Super Res Zoom پشتیبانی می کند، نشان می دهد که می توان چنین قابلیتی را برای گوشی های غیر پرچم دار هم عرضه کرد. امیدواریم شرکت هایی مانند شیائومی و Realme برای گوشی های پایین رده و میان رده خود چنین قابلیتی را ارائه کنند.

سوپر رزولوشن چیست و چرا دوربین گوشی ها از آن بهره می برند؟

فوکوس اتوماتیک برای دوربین های سلفی

آیا می دانستید دوربین سلفی برخی از گوشی های پرچم دار از قابلیت فوکوس اتوماتیک بهره نمی برند؟ در میان این موارد، می توانیم گوشی های اپل، هواوی P30 پرو، وان پلاس 7 پرو و شیائومی Mi Mix 3 را نام ببریم که همگی دارای دوربین سلفی مبتنی بر فوکوس ثابت هستند.

فوکوس ثابت دوربین سلفی یعنی اگر مثلا دوربین را بر پایه مونوپاد قرار دهید و دوربین گوشی نسبت به شما در فاصله زیادی قرار بگیرد، شاید دیگر چهره شما به طور کامل در فوکوس قرار نگیرد. علاوه بر این شاید برای دریافت عکس های دست جمعی، شاید تعدادی از دوستانتان در فوکوس قرار نگیرند و به صورت مات ثبت شوند.

سامسونگ و گوگل از جمله شرکت هایی هستند که در پرچم داران خود قابلیت فوکوس اتوماتیک را برای دوربین سلفی ارائه داده اند، پس چرا باقی شرکت ها چنین کاری را انجام نمی دهند؟ علاوه بر این، امیدواریم قابلیت فوکوس اتوماتیک برای دوربین های اولترا واید هم ارائه شود. ال جی از سال 2016 به تعبیه چنین دوربین هایی روی آورده ولی مثلا دوربین اولترا واید گوشی ال جی G8 از این قابلیت پشتیبانی نمی کند. همانطور که هواوی نشان داد، پشتیبانی دوربین اولترا واید از فوکوس اتوماتیک منجر به امکان ثبت عکس های ماکرو می شود.

HDR اتوماتیک

امکان عکاسی HDR از سال ها قبل برای دوربین گوشی های هوشمند ارائه می شود و به یک مشخصه استاندارد بدل شده است. بسیاری از سازندگان، حالا برای دوربین گوشی های خود قابلیت HDR اتوماتیک را به ارمغان آورده اند زیرا بسیاری از گوشی ها به راحتی می توانند مناظر مختلفی را شناسایی کنند و با توجه به نوع سوژه، تصمیم می گیرند که از این فناوری بهره ببرند.

خوشبختانه، HDR اتوماتیک از ویژگی هایی است که از طرف شرکت هایی مانند گوگل، سامسونگ، ویوو، شیائومی و بسیاری از شرکت های دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. اما در این میان، دوربین گوشی های برخی از شرکت ها هنوز از این مشخصه پشتیبانی نمی کنند.

به عنوان مثال می توانیم به گوشی های هواوی اشاره کنیم. گوشی های این شرکت درصورتی که قابلیت AI mode فعال باشد، می تواند به صورت اتوماتیک برای مناظر موردنظر خود حالت HDR را به صورت اتوماتیک فعال کند ولی اگر حالت هوش مصنوعی را خاموش کنید، به ناچار باید گزینه HDR را به صورت دستی فعال کنید. گوشی های جدید اکسپریا سونی هم اگر حالت Superior Auto آن ها فعال باشد، چنین قابلیتی را ارائه می دهند ولی هیچ گزینه جداگانه ای برای HDR اتوماتیک در رابط کاربری تعبیه نشده است.

در این مطلب تلاش کردیم که فقط به بخش اندکی از ویژگی هایی که تقریبا به یک نوع استاندارد بدل شده اند، اشاره کنیم. به نظر شما دوربین گوشی های 2019 دیگر باید از چه ویژگی هایی بهره ببرند؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

یک دوربین عالی برای گوشی هوشمند از چه بخش هایی بهره می برد؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ

به "6 ویژگی حیاتی برای دوربین گوشی های 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 ویژگی حیاتی برای دوربین گوشی های 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید