شکاف فرهنگی و اقلیمی حاصل دیوان سالاری فکری حاکم بر کشور است

به گزارش وبلاگ 4 جعبه، خبرنگاران/کردستان یک عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان بیان نمود که کردستان در چارچوب ایران اسلامی به نام یک استان در موقعیت خاص جغرافیایی و شرایط خاص فرهنگی و اقلیمی قرار گرفته و مدل هایی که در طول شش برنامه توسعه در کشور تجربه کردیم، با کمال تاسف نشان دهنده این است که شکاف بین منطقه ها بیشتر شده است و این به نظام دیوان سالاری فکری حاکم برمی گردد.

شکاف فرهنگی و اقلیمی حاصل دیوان سالاری فکری حاکم بر کشور است

حامد قادرزاده در وبینار دولت سیزدهم و مطالبات دانشگاهیان استان کردستان که با همت دانشگاه کردستان برگزار شد به ارائه مطالبی با نام الزامات تعدیل مدل دیوان سالاری توسعه پرداخت و اظهار کرد که اگر ما به گذشته شیوه نگاه به توسعه برگردیم، مدل انتشار یکی از مدل هایی بود که معتقد بود اگر کشوری از روشی به توسعه دست پیدا کرده، باید آن روش را در جاهای دیگر هم به کار بگیریم.

وی اضافه کرد که به دلیل اینکه اساسا توسعه نیازمند شناسایی مدلی خاص در هر منطقه است، نمی توانیم برای همه منطقه ها مدل یکسانی برای توسعه عرضه کنیم و انتظار توسعه را داشته باشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه توسعه امری از بالا به پایین نیست و بر اساس آنچه در سیستم اقتصادی جامعه موجود است، باید شکل بگیرد، شرح داد که سنجش فاکتورهای پنجگانه توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی در هر مکان از الزامات توسعه است و برای دستیابی به توسعه لازم و لازم است اما نمی توان بدون توجه به مزیت های موجود برنامه کاملی را به کشوری دیکته کرد.

وی نام کرد که کردستان در چارچوب ایران اسلامی به نام یک استان در موقعیت خاص جغرافیایی و شرایط خاص فرهنگی و اقلیمی قرار گرفته و مدل هایی که در طول شش برنامه توسعه در کشور تجربه کردیم، با کمال تاسف نشان دهنده این است که شکاف بین منطقه ها بیشتر شده است و این به نظام دیوان سالاری فکری حاکم برمی گردد.

قادرزاده ادامه داد که در برنامه ریزی توسعه که در کشور اتفاق افتاده به چند دلیل نتوانستیم موفقیت را چنان که شایسته است ببینیم و یکی از دلایل آن نظام دستوری از بالا به پایین و دستوری است و به این مسئله برمی گردد که فاکتورهای پذیرنده مدل ذکر شده در محیط ما نتوانسته جذب مناسب و نتیجه مطلوب را داشته باشد.

وی اظهار داشت که اگر امروز در کشور میخواهیم شاهد تحولی نو باشیم، بایستی نگاه به این گفتمان تغییر پیدا کند به نحوی که حتی نمی توان راه چاره مشترکی برای همه شهرهای یک استان مشخص کرد.

به گفته قادرزاده نگاه دیوان سالارانه نگاهی ناموفق بوده و نگاه جامع توسعه و برنامه دیکته شده به همه استان ها و در همه بخش هاست و این اقدام درستی نیست.

وی گفت: اگر می خواهیم در دولت سیزدهم توسعه مناسبی در کردستان را ببینیم، لازم است نگاه به توسعه نگاهی آکادمیک و مبتنی بر شرایط موجود باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان درپایان یادآور شد که بر اساس ارزیابی های اجرا شده در طول 6 برنامه گذشته، شانس موفقیت ما بویژه در استان کردستان کمتر از 40 درصد بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شکاف فرهنگی و اقلیمی حاصل دیوان سالاری فکری حاکم بر کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکاف فرهنگی و اقلیمی حاصل دیوان سالاری فکری حاکم بر کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید