حرف زدن افراد لال هم ممکن خواهد شد

به گزارش وبلاگ 4 جعبه، پژوهشگران دانشگاه چینهوا (Tsinghua University) چین پیروز به توسعه دستگاهی شده اند که می تواند رؤیای همیشگی افراد لال را برآورده کند.

حرف زدن افراد لال هم ممکن خواهد شد

به گزارش ، پژوهشگران چینی اخیرا دستگاهی را ابداع نموده اند که افراد لال توسط آن می توانند صحبت نمایند.

به گفته پژوهشگران این دستگاه بر روی گلوی فرد لال قرار می گیرد و به او یاری می نماید تا صحبت کند، البته نه در حال حاضر بلکه در آینده.

علت مقدرو نبودن از استفاده از این دستگاه در زمان حال، این است که پژوهشگران معتقدند به دلیل آن که دستگاه مذکور به قدر کافی انعطاف پذیر نیست، استفاده طولانی مدت از آن برای کاربر آزاردهنده است؛ اما با توسعه و پیشرفت آن و منعطف تر کردن آن، در آینده ای نزدیک افراد می توانند با قرار دادن آن بر روی گلوی خود به راحتی صحبت نمایند.

دستگاه یاد شده گلوی گرافنی مصنوعی پوشیدنی (Wearable Artificial Graphene Throat یا WAGT) نام دارد. چینی ها گلوی گرافنی مصنوعی پوشیدنی را از گرافنی که بر روی ورقه نازکی از فیلم پلی ونیل الکل (polyvinyl alcohol film) استفاده شده، توسعه داده اند.

ابعاد این دستگاه 15 در 30 میلیمتر است و توسط یک سیم به یک بازوبند که دارای یک صفحه مدار، میکرورایانه، تقویت نماینده توان و رمزگشا است، متصل می گردد.

نحوه کار این دستگاه به این صورت است که هنگامی که کاربر کلمه خاصی را با تارهای صوتی و حنجره خود تقلید به گفتن می نماید، دستگاه این حرکات را از روی پوست ردیابی می نماید و با رمزگشایی آنها، کلمه مورد نظر را شناسایی می نماید. سپس بازوبند کلمه مورد نظر را به گفتار تبدیل نموده و بیان می نماید. در حال حاضر این سیستم تنها می تواند کلمه های ساده ای چون سلام و اوکی یا نه را شناسایی کند.

هی تیان (He Tian)، یی یانگ (Yi Yang) و تیان لینگ رن (Tian-Ling Ren) پژوهشگران این مطالعه هستند. یافته های این مطالعه در مجله ASC Nano منتشر شد.

منبع:ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "حرف زدن افراد لال هم ممکن خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرف زدن افراد لال هم ممکن خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید