ایران نسبت به کوشش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

به گزارش وبلاگ 4 جعبه، نیویورک- خبرنگاران- نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نسبت به کوشش های تفرقه افکنانه و فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد و گفت: تنها راه چاره مسائل منطقه خلیج فارس، گفت وگو میان کشورهای منطقه است.

ایران نسبت به کوشش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد

مجید تخت روانچی در نامه ای که روز دوشنبه متن آن منتشر شد، خطاب به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت آورده است: من این نامه را در خصوص وضعیت امنیتی هشدار دهنده اخیر در منطقه خلیج فارس به شما می نویسم.

وی افزود: در حال حاضر علائمی وجود دارد که محافل خاصی خارج از این منطقه، به وسیله دروغ پراکنی، ارائه اطلاعات جعلی و اخبار گمراه کننده و با اتکا به حمایت متحدان خود در خاورمیانه و همچنین اعزام نیروی دریایی به منطقه، در صدد تعقیب منافع غیرمشروع خود هستند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: هدف آنها تفرقه افکنی افزون تر بین کشورهای منطقه خلیج فارس و کاهش هرچه بیشتر اعتماد بین آنها و نیز افزایش ناامنی و تنش در این منطقه پیشاپیش تنش آلود است. اگر این وضعیت مهار نگردد، ممکن است دیر یا زود از کنترل خارج و به یک بحران غیرضروری دیگر در این منطقه منجر گردد.

تخت روانچی افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها درباره نیات فتنه انگیزانه چنین محافلی و پیامدهای گسترده منطقه ای و بین المللی اهداف آنها هشدار داده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران همواره درگیری و جنگ را رد نموده و می نماید و هرگز جنگ را به عنوان یک گزینه یا راهبرد جهت تعقیب سیاست خارجی خود انتخاب نخواهد نمود، اظهار کرد: با این حال، باید به صراحت اعلام کنم که اگر جنگ بر ما تحمیل گردد، ایران با استفاده از حق ذاتی دفاع مشروع خود، قاطعانه از ملت خویش دفاع و از منافع خود حفاظت خواهد نمود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد توضیح داد: با توجه به مراتب فوق و وضعیت آشفته کنونی منطقه که چشم انداز روشنی نیز برای آن متصور نیست، جامعه بین المللی به خصوص سازمان ملل متحد نمی توانند و نباید نسبت به برخورد با ریشه های آن بی تفاوت باشند.

تخت روانچی افزود: اگر این مسائل به طور کامل حل نگردد، دامنه هرگونه درگیری احتمالی به سرعت از سطح منطقه ای فراتر رفته و با اطمینان پیامدهای جدی و گسترده ای بر صلح و امنیت بین المللی خواهد داشت.

وی ادامه داد: عدم اقدام، یک رهیافت باخت ـ باخت بوده و می تواند به یک فاجعه منجر گردد که باید از آن اجتناب گردد. در واقع، تنها راه چاره، اتخاذ رویکرد برد ـ برد به وسیله مشارکت فعالانه است.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد افزود: بر این اساس، از نظر جمهوری اسلامی ایران، مسائل امنیتی پیچیده فعلی منطقه فقط به وسیله تعامل سازنده و گفت وگو میان کشورهای حوزه خلیج فارس مهار و حل و فصل شدنی است.

تخت روانچی توضیح داد: چنین گفت وگوی منطقه ای باید بر احترام متقابل و همچنین اصول کلی پذیرفته شده و اهداف مشترک، به ویژه احترام به حاکمیت، یکپارچگی سرزمینی و استقلال سیاسی همه کشورها؛ نقض ناپذیری مرزهای بین المللی؛ عدم دخالت در امور داخلی؛ حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات؛ عدم تهدید یا استفاده از زور و ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه در منطقه راسخ باشد.

وی با اشاره به پیشنهاد محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید نمود: ایجاد یک مجمع گفت وگوی جمعی در منطقه خلیج فارس برای تسهیل تعاملات، اقدامی است که باید قبل از این انجام می شد.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد: فرآیند گفت وگوهای منطقه ای می تواند با تقویت تفاهم، به توافق در خصوص طیف وسیعی از مسائل از جمله اقداماتی جهت تقویت اعتماد و امنیت، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی خشونت آمیز و تضمین آزادی دریانوردی و جریان آزاد انرژی منجر گردد. این فرآیند در نهایت حتی می تواند شامل ایجاد ترتیبات رسمی در زمینه عدم تجاوز و همچنین همکاری های امنیتی نیز باشد.

تخت روانچی اعلام کرد: به همین دلیل و با توجه به اینکه بند 8 قطعنامه 598 (1987) شورای امنیت، دبیرکل را به آنالیز اقدامات لازم جهت تقویت امنیت و ثبات در منطقه فراخوانده است، جنابعالی می توانید با اجرائی کردن این بند، چتر بین المللی لازم را برای راه اندازی چنین گفت وگوی منطقه ای را فراهم سازید.

وی از رئیس شورای امنیت خواست تا این نامه به عنوان سند شورای امنیت منتشر گردد.

اروپام*1429

منبع: ایرنا

به "ایران نسبت به کوشش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران نسبت به کوشش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید